3. kategorie: OMEZENÁ ÚČINNOST

Dle mezinárodně uznávaných odborných doporučení mají léky, které řadíme do kategorie „omezená účinnost“ účinek jen na dílčí symptomy chronické žilní nedostatečnosti s různou sílou doporučení a kvalitou důkazů.

Nejvýše hodnoceným přípravkem s omezenou účinností na žilní nedostatečnost je přípravek Venoruton FORTE balení 60 tablet. Hlavní účinnou látkou je oxerutin a dle mezinárodních odborných doporučení je účinný na 3 příznaky žilní nedostatečnosti, které nejvíce pacienta obtěžují: bolest, křeče, tíha v nohou a částečně i otok.  Užívají se 2 tablety denně. VENORUTON FORTE 60 tabletové balení vydrží na 1 měsíc.

V těsném závěsu za vítězem je pak přípravek Aescin – Teva, tradiční rostlinný přípravek na bázi účinné látky escin. Pokud se podíváme na mezinárodní doporučení, blíží se účinnost escinu významně k oxerutinu. Aescin-Teva se užívá ve dvou tabletách denně. Jeho cena na denní dávku patří k jedněm z nejnižších.

Jedná se o tradičně užívané přípravky na přírodní bázi, které mají v určitých indikacích své opodstatnění, nicméně v komplexitě a síle evidence se nemohou rovnat přípravkům první nebo druhé kategorie.

 

 

4

Venoruton Forte  60 tablet

Účinnost:
Cena za balení: 457 Kč
Cena za denní dávku: 15,23 Kč
Balení vystačí na: 30 dní

Účinnou látkou přípravku je tzv. beta hydroxyethyl rutosid (jiný název oxerutin). Patří mezi rutiny, látky přírodního původu. Dle mezinárodních odborných doporučení má silné doporučení u 4 z 11 symptomů chronické žilní nedostatečnosti. Díky užívání jen 1 tablety denně je i cenově výhodným dvouměsíčním balením.
Účinná látka přípravku patřící mezi rutiny je speciálně upravena hydroxylací, která zlepšuje využitelnost látky v organismu a tím i účinek. Silné doporučení má na bolest, tíhu nohou a křeče, což jsou pacientem nejhůře subjektivně vnímané projevy, slaběji funguje u otoku. Z hodnocených účinných látek má tedy nejlepší výsledky (i když jen o málo lepší než druhý escin).

5

Aescin – Teva 20 mg  90 tablet

Účinnost:
Cena za balení: 177 Kč
Cena za denní dávku: 5,90 Kč
Balení vystačí na: 30 dní (udržovací dávka)

Účinnou látkou přípravku je escin získávaný z plodů stromu jílovce maďalu. Má vliv na napětí žilní stěny a propustnost kapilár (drobných cév). Nicméně na symptomy chronické žilní nedostatečnosti má dle mezinárodních doporučení o něco hůře zmapovaný účinek ve srovnání s oxerutinem.

Podle studií escin významně snižuje otok a bolest nohou a svědění ve srovnání s placebem. Zde dosahuje silného doporučení i vysoké kvality důkazů. V mezinárodních doporučeních mu však chybí zhodnocení účinku na pocit těžkých nohou a křeče, na které si pacienti stěžují nejčastěji.

Jeho nevýhodou je rovněž dávkování 3 tablet denně v udržovací dávce. Aescin - Teva je k dostání také v balení 30 tablet.

6

Cilkanol 300 mg  30 kapslí

Účinnost:
Cena za balení: 120 Kč
Cena za denní dávku: 24 Kč
Balení vystačí na: 15 dní (udržovací dávka)

Cilkanol obsahuje molekulu Troxerutin, na kterou nahlížejí mezinárodní autority jako na molekulu, která se svým účinkem vyrovná oxerutinu, se stejnou kvalitou a silou doporučení. Proto se Cilkanol účinkem rovná vítězi kategorie Venorutonu. Jeho nevýhodou je vyšší cena a užívání 2 tablet denně ve srovnání s jednou tabletou u vítěze kategorie.

Cilkanol je nejbližším přípravkem vítězi testu Venorutonu co do složení. Jedná se rovněž o třídu derivátů rutinu. Troxerutin je součástí standardizované směsi hydroxyethyl derivátů rutinu tzv. oxerutinů. Tato směs je tvořena pěti deriváty, ale hlavní složkou je troxerutin. Mezinárodní odborná doporučení na něj nahlížejí jako na oxerutiny, proto je zde shodný klinický účinek se stejnou silou.

Přípravek Cilkanol má na rozdíl od vítěze testu nevýhodu cenovou. Jedno balení vystačí díky denní dávce 2 tablet jen na 15 dní a je cenově dražší než Venoruton FORTE.

7-8

Ascorutin  50 tablet

Účinnost:
Cena za balení: 84,33 Kč
Cena za denní dávku: 5,27 Kč
Balení vystačí na: 16 dní (udržovací dávka)

Přípravek Ascorutin obsahuje kombinaci kyseliny askorbové a trihydrát rutosidu, u které bohužel zcela chybí, zdokumentování účinku v mezinárodních odborných doporučeních ve srovnání s ostatními hodnocenými molekulami. Výhodou přípravku je nízká cena, avšak díky dávkování 3 tablet denně vystačí balení jen na necelé 3 týdny.

Ascorutin podle údajů výrobce funguje na řadu symptomů spojených s chronickou žilní nedostatečností, má také protizánětlivý účinek. Je však třeba upozornit, že mezinárodní doporučení z roku 2018 se k této molekule konkrétně nevyjadřují. Ve srovnání s ostatními hodnocenými molekulami tak přesně zdokumentovaný účinek chybí.

7-8

Glyvenol 400 mg  60 kapslí

Účinnost:
Cena za balení: 407,67 Kč
Cena za denní dávku: 13,589 Kč
Balení vystačí na: 30 dní

Účinnou látkou je tribenosid, což je látka, která má řadu účinků, prospěšných pro léčbu CVI. Jedná se o syntetickou látkou na rozdíl od všech hodnocených látek v kategorii, které jsou přírodního původu. Tribenosid patří mezi látky stabilizující kapiláry, snižuje jejich permeabilitu a tím potlačuje vznik edémů. Je antagonistou mediátorů zánětlivých procesů a bolesti, má tedy protizánětlivé a analgetické účinky. Má minimální nežádoucí systémové účinky. Při hodnocení tohoto přípravku jsme bohužel nemohli vycházet z mezinárodních. Látkou tribenosid se vůbec nezabývají. Jedinou posuzovanou syntetickou látkou na léčbu CVI je calcium dobesilát.