Porovnání – léky na žíly

Volně prodejné léky na žilní nedostatečnost jsme v našem Pharmatestu rozdělili na 3 skupiny. Hlavním kritériem dělení byla účinnost. Druhotným hlediskem, především u léků s obdobnou účinností, byla cena.

1. kategorie: Nejvyšší účinnost (kombinace dvou účinných látek)

 

Dle mezinárodně uznávaných odborných doporučení mají léky na bázi dvou molekul (diosminu a hesperidinu) nejsilnější doporučení a nejvyšší kvalitu důkazů.

Jejich zpracování formou mikronizace navíc podporuje využitelnost látek v organismu a tím i zvyšuje jejich účinek . V ČR je volně dostupný jediný přípravek Devenal 60 tablet.

2. kategorie: Střední účinnost (jedna účinná látka)

Dle mezinárodně uznávaných odborných doporučení mají léky na bázi jedné molekuly (diosminu) jen slabé doporučení a nízkou kvalitu důkazů.

Do této skupiny spadají Diozen a Osmigen.

3. kategorie: Omezená účinnost

Dle mezinárodně uznávaných odborných doporučení mají léky, které řadíme do kategorie „omezená účinnost“ účinek jen na dílčí symptomy chronické žilní nedostatečnosti s různou sílou doporučení a kvalitou důkazů.

Jde o tradičně užívané přípravky na přírodní bázi, které mají v určitých indikacích své opodstatnění, nicméně v komplexitě a síle evidence se nemohou rovnat přípravkům první nebo druhé kategorie.

Doplňky stravy nedoporučujeme

V kategorii přípravků na žíly jsme si dovolili doplňky stravy nedoporučit. Doplňky stravy nejsou určeny k prevenci a léčbě a v této kategorii většinou nemají ani schválená tzv. zdravotní tvrzení. Proto je vhodnější se doplňkům stravy v této kategorii raději vyhnout, i když mohou mít na první pohled výhodnější cenu.

Ovšem není to tak vždy. Doplňky stravy mají na trhu své místo a určitě se s nimi setkáme v jiných kategoriích na předních místech. Ovšem situace je jiná, co se týče preparátů působících na žíly. V této oblasti jednoznačně doporučujeme volně prodejné léky.