Proč vznikají křečové žíly

Křečové žíly patří mezi civilizační onemocnění a jsou důsledkem vzpřímeného postoje a chůze člověka. Dlouhodobé stání, nedostatek pohybu, obezita, vysoké podpatky...To vše patří mezi rizikové faktory, které urychlují jejich vznik. Zpočátku představují jen kosmetický problém. Ten se však později může rozvinout do chronické žilní nedostatečnosti. Jak křečové žíly vznikají a co se s nimi dá dělat?

Proč vznikají křečové žíly

Krevní oběh funguje tak, že okysličená krev je vedena ze srdce systémem tepen do tkání, které z něj přijímají kyslík a živiny. Následně je odkysličená krev odváděná spolu s produkty látkové výměny žílami zpět do srdce. Žíly jsou vybaveny chlopněmi, které brání zpětnému toku krve. Pokud se povrchové žíly roztáhnou, chlopně nedokáží bránit zpětnému toku krve a jejich fungování je tím narušené. Krev se hromadí v žilách dolních končetin a díky přetlaku, který v nich vzniká, se postupně rozšiřují. V důsledku toho se objevují křečové žíly, které se odborně nazývají varixy.

Co přispívá ke vzniku křečových žil

Problémem je především nadváha, nedostatek pohybu, dlouhodobé stání a sezení, nevhodné oblečení, jako jsou například pevné lemy ponožek a nošení vysokých podpatků. Ke vzniku křečových žil přispívá i zlozvyk dávat si při sezení jednu nohu přes druhou.

Některé z rizikových faktorů ovlivnit umíme, některé bohužel ne.

  • Genetické – křečové žíly jsou často dědičné. Pokud mají problémy s křečovými žilami vaši příbuzní, pravděpodobnost, že postihnou i vás, je vyšší.
  • Těhotenství – čím vícekrát byla žena těhotná, tím častěji trpí křečovými žilami. V těhotenství na žíly nepříznivě působí hormonální změny, nárůst hmotnosti a v neposlední řadě i útlak pánevních žil zvětšující se dělohou, která brání v řádném odtoku krve. Z těchto důvodů se každé ženě v těhotenství doporučuje nosit podpůrné punčochové kalhoty.
  • Obezita – větší tělesná hmotnost vytváří vyšší přetlak v žilách.
  • Dlouhodobé sezení či stání přispívá ke vzniku křečových žil. Typickou skupinou lidí, kteří trpí křečovými žilami, jsou čišníci, servírky a prodavačky.
  • Nevhodné oblečení – lemy u ponožek, podkolenek a punčochových kalhot, které škrtí, a jakékoliv jiné těsné oblečení se stává také rizikovým faktorem, které přispívá ke vzniku křečových žil. Ani boty na vysokých podpatcích nejsou z hlediska křečových žil vhodné.
  • Nedostatek pohybu – při dlouhodobé statické zátěži se krev hromadí v končetinách, což napomáhá vzniku křečových žil. Při fyzické aktivitě je krev zpět k srdci poháněna svalovou pumpou – zejména pomocí lýtkových svalů. Čím lépe tato pumpa pracuje, tím lépe se udržuje žilní návrat a nedochází k městnání žilní krve.
  • Stáří.
  • Zánět se často podílí na poškození žilních chlopní.

Koho křečové žíly nejčastěji postihují?

Téměř polovina dospělé populace je postižena křečovými žílami. U ženy se projevují křečové žíly 3x častěji než u mužů. Lidé s nadváhou a obézní mají větší riziko postižení křečovými žilami než štíhlí lidé. Riziko také narůstá s vyšším věkem, kdy se snižuje množství svalové hmoty, pružnost tkání a oslabují se cévní stěny. K výskytu křečových žil jsou náchylné těhotné ženy.

Jak křečových žilám předcházet?

Je dobré dodržovat režimová opatření – vhodný pohyb, vyvarovat se dlouhého stání a vysokých podpatků, nosit kompresní bandáže, dodržovat pitný režim, snížit nadměrnou váhu. Upravit stravu a užívat léky, které pozitivně ovlivňují stav žilního systému. Používejte elastické kompresní punčochy.

Strava

Vysoký obsah vlákniny ve stravě je důležitý pro léčbu i prevenci křečových žil. Národy, které konzumují stravu s velkým obsahem vlákniny, problém s křečovými žílami nemívají. Strava by měla být vyvážená a pestrá, bohatá na minerální látky a antioxidanty, především flavonoidy. Mezi potraviny s vysokým obsahem vlákniny patří ovoce a zelenina, luštěniny, celozrnné obiloviny, hnědá rýže, ořechy a semínka. Vysoký obsah flavonovidů má bobulovité ovoce – maliny, borůvky, ostružiny, třešně a višně. Pohanka obsahuje spoustu rutinu, který patří mezi flavonoidy a příznivě působí na cévy.

Rizika spojená s křečovými žílami

Zpočátku křečové žíly nepředstavují kromě kosmetického pohledu žádné potíže nebo omezení kvality života. Časem však křečové žíly mohou bolet, přidává se pocit těžkých nohou, otoky nohou, křeče nohou obtěžují ve spánku, objevují se změny kůži dolních končetin. Dlouhodobě zhoršený odtok krve a zvýšený krevní tlak v žilách dolních končetin může vést až k chronické žilní nedostatečnosti a s tím spojenému riziku trombózy. Doporučuje se křečové žíly nepodceňovat, dodržovat doporučená režimová opatření a případné komplikace konzultovat se svým lékařem.

Pošlite tip na tento článok svojim blízkym