Porovnání – lokální léky na bolest

U volně prodejných lokálních (topických/místních) léků na bolest jsme hodnotili především jejich účinnost. Tu ovlivňuje druh použité molekuly jako účinné látky. Nejprodávanější léky na českém trhu obsahují 3 druhy molekul: diclofenac, ibuprofen a nimesulid.

Tyto molekuly se liší svou kvalitou. Jednak tím, jak efektivně bolest tlumí dle dat klinických studií a metaanalýz, a také tím, jak rychle a v jaké koncentraci prostupují pokožkou do místa bolesti. Přihlédli jsme i k formě lokálních léků – krému, gelu či emulgelu.

Vítězi kategorie lokálních léků na bolest se staly shodně dva přípravky Voltaren FORTE gel a Voltaren EMULGEL. Oba přípravky obsahují jako účinnou látku diclofenac diethylamin, i když v různých koncentracích (viz detaily produktů). Účinná látka diclofenac obdržela nejlepší hodnocení ve většině srovnávaných parametrů.

I když Voltaren EMULGEL obsahuje poloviční koncentraci účinné látky ve srovnání se stejnojmenným gelem, je nutné vzít do úvahy jeho výjimečnou vlastnost, kdy kombinuje výhody emulze a gelu v jednom. Voltaren EMULGEL je navíc na gram lékové formy levnější variantou. Pokud tedy hledáte cenově efektivnější řešení, sáhněte po EMULGELU na místo Voltarenu FORTE.

Na třetí pozici se umístil Flector EP, který obsahuje tu samou účinnou látku, jako vítězové kategorie, avšak v poloviční koncentraci. Cenově se pohybuje na srovnatelné úrovni jako Voltaren emulgel.

Voltaren FORTE 2,32 %  100 g

Účinnost:
Cena za balení: 319 Kč
Cena za denní dávku: 3,19 Kčpřepočítáno jako cena za gram

Voltaren FORTE obsahuje molekulu diclofenac, která je hodnocena jako nejúčinnější na bolest v rámci lokální léčby hned v několika parametrech. Ze všech hodnocených léků obsahuje nejvyšší koncentraci této účinné látky. Zároveň patří mezi nejdražší hodnocené přípravky.

 • obsahuje diclofenac, nejlépe účinnou molekulu na bolest v rámci lokální léčby hned v několika parametrech
 • nejvyšší koncentrace účinné látky ze všech hodnocených přípravků
 • nejvyšší cena ze všech hodnocených přípravků
1-2

Voltaren EMULGEL 1 %  150 g

Účinnost:
Cena za balení: 262,33 Kč
Cena za denní dávku: 1,75 Kčpřepočítáno jako cena za gram

Voltaren EMULGEL obsahuje stejně jako Voltaren FORTE molekulu diclofenac, která je hodnocena jako nejúčinnější na bolest v rámci lokální léčby hned v několika parametrech. Má nižší koncentraci účinné látky než Voltaren FORTE a FLECTOR. Ovšem díky speciální technologii kombinuje emulzi a gel dohromady. Po aplikaci na kůži je schopný snížit svou viskozitu, a proto se snáze roztírá, přitom však nemění svou strukturu, díky tomu má i méně mazlavou konzistenci, zvláčňuje pokožku a samotný emulgel má i delší dobu trvanlivosti.

 • obsahuje diclofenac, nejlépe účinnou molekulu na bolest v rámci lokální léčby hned v několika parametrech
 • téměř poloviční cena za gram účinné látky ve srovnání s Voltarenem FORTE
 • forma emulgelu – lepší roztíratelnost, delší trvanlivost a skladovatelnost, přijemnější vlastnosti při aplikaci na kůži
 • poloviční koncentrace účinné látky v porovnání s Voltarenem FORTE
3

Flector EP gel  100 g

Účinnost:
Cena za balení: 172,33 Kč
Cena za denní dávku: 1,72 Kčpřepočítáno jako cena za gram

Flector EP obsahuje stejně jako vítězové kategorie nejúčinnější molekulu diclofenac, nicméně v poloviční koncentraci. To může ovlivnit efektivitu léčby. Cena za gram lékové formy se pohybuje na úrovni Voltarenu emulgelu, cena léčby u obou přípravků je tak srovnatelná.

 • obsahuje diclofenac, nejlépe účinnou molekulu na bolest v rámci lokální léčby hned v několika parametrech
 • poloviční koncentrace účinné látky v porovnání s Voltarenem FORTE
4

Olfen gel  100 g

Účinnost:
Cena za balení: 165,67 Kč
Cena za denní dávku: 1,66 Kčpřepočítáno jako cena za gram

Olfen je taktéž gel s obsahem diclofenacu, ale v nejnižší koncentraci ze všech léků obsahujících tuto molekulu. Zároveň však má i nejnižší cenu za gram lékové formy. Pokud tedy volíte mezi Flectorem a Olfenem, je Olfen levnější volbou při zachování podobné účinnosti.

 • obsahuje diclofenac, nejlépe účinnou molekulu na bolest v rámci lokální léčby hned v několika parametrech
 • nejnižší cena za gram účinné látky ze všech hodnocených přípravků s obsahem diclofenacu
 • nejnižší koncentrace diclofenacu ze všech hodnocených přípravků
5

Ibalgin Duo Effect krém  100 g

Účinnost:
Cena za balení: 239 Kč
Cena za denní dávku: 2,39 Kčpřepočítáno jako cena za gram

Jedná se o přípravek s účinnou látkou ibuprofen, tj. pro topické léky na bolest horší varianta než diclofenac. Umístil se před ostatními krémy s ibuprofenem, protože má vylepšení v podobě látky heparinoidu. Ten vykazuje antikoagulační aktivitu a má mírný protizánětlivý účinek, účinek proti otoku a podporuje rovněž vstřebávání účinné látky. Přípravek je proto hodnocen na vyšší pozici než ostatní přípravky pouze s obsahem samotného ibuprofenu.

 • duální mechanizmus účinku
 • z toho důvodu výhodný při léčbě poúrazových stavů
 • obsahuje látky s nižším účinkem při lokální léčbě
 • patří spíše k dražším hodnoceným přípravkům
6

Ibalgin gel  100 g

Účinnost:
Cena za balení: 152,33 Kč
Cena za denní dávku: 1,52 Kčpřepočítáno jako cena za gram

Jedná se o přípravek s účinnou látkou ibuprofen. Z pohledu topických léků na bolest má o něco horší účinnost než diclofenac. Jeho výhodou může být forma gelu, která o něco lépe proniká na místo bolesti než forma krému. Proto se umístil lépe než Ibalgin krém nebo Dolgit krém se stejnou účinnou látkou. Ibalgin gel i krém mají stejnou cenu na gram lékové formy. Gel chladí a lépe proniká na místo bolesti, pod obvaz naopak volte spíše krém. Ibalgin krém lze nahradit za Dolgit krém při srovnatelné účinnosti i ceně.

 • jako jediný z hodnocených přípravků na bázi ibuprofenu ve formě gelu
 • spolu s Ibalgin krémem a gelem patří k nejlevnějším hodnocených přípravkům
 • obsahuje látku s nižším účinkem při lokální léčbě
6-7

Ibalgin krém  100 g

Účinnost:
Cena za balení: 152, 33 Kč
Cena za denní dávku: 1,52 Kčpřepočítáno jako cena za gram

Ibalgin krém obsahuje stejně jako Dolgit krém molekulu ibuprofenu, a to ve stejné koncentraci. Oba přípravky mají i porovnatelnou cenu. Z pohledu účinnosti jsou tedy pro pacienta zaměnitelné.

 • spolu s Ibalgin gelem patří k nejlevnějším hodnocených přípravkům
 • obsahuje látky s nižším účinkem při lokální léčbě
6-7

Dolgit krém  100 g

Účinnost:
Cena za balení: 153,33 Kč
Cena za denní dávku: 1,53 Kčpřepočítáno jako cena za gram

Dolgit obsahuje molekulu ibuprofenu, která je v účinnosti hodnocena jako o něco horší než diclofenac. Výhodou je nízká cena za gram, nevýhodou pak forma krému, který se vstřebává o něco hůře než gel. Z pohledu účinnosti jsou Dolgit krém a Ibalgin krém pro pacienta zaměnitelné.

 • spolu s Ibalgin krémem a gelem patří k nejlevnějším hodnocených přípravkům
 • obsahuje látky s nižším účinkem při lokální léčbě
8

Aulin gel  100 g

Účinnost:
Cena za balení: 215,67 Kč
Cena za denní dávku: 2,16 Kčpřepočítáno jako cena za gram

Jedná se o přípravek s účinnou látkou nimesulid. Ve srovnání s molekulami diclofenacu, ibuprofenu má méně klinických dat. Navíc se jedná o cenově 3. nejdražší hodnocený přípravek.

 • z pohledu účinnosti obsahuje látku, která ve srovnání s ostatními hodnocenými účinnými látkami prokazuje nejnižší účinek při lokální léčbě
 • patří ke 3 nejdražším hodnoceným lékům

Traumaplant mast  100 g

Cena za balení: 201 Kč
Cena za denní dávku: 2,01 Kč

Mezi hojně prodávané lokální léky na bolest pohybového aparátu patří i přípravek Traumaplant. Jedná se o mast s obsahem 100 g. Od všech výše hodnocených přípravků se liší složením přírodního původu. Jedná se o mast z čerstvé šťávy a extraktu z natě kostivalu uplandského. Tato bylina má v řešení potíží s pohybovým aparátem velmi dobrou historickou zkušenost. Co se týče účinku je to vlastně kombinace cholinu, kyseliny rozmarýnové a alantoinu. Tyto tři látky vykazují kombinovaný účinek proti otokům a zánětu a zároveň se u nich uplatňuje i účinek hojivý a regenerační. Masťový základ zlepšuje absorpci látek do tkáně. Při posuzování přípravku Traumaplant jsme nemohli hodnotit stejná kritéria jako u ostatních gelů a krémů (pKa, velikost molekuly, vazbu na bílkoviny), jelikož nejsou k dispozici. Při hodnocení Traumaplantu jsme se proto soustředili na klinické studie, kterých je veřejně dostupných poměrně značné množství. Kostival vykazuje na různá mechanická poranění při sportu, bolestech kloubů při artróze nebo bolestech svalů velmi dobrý účinek. V jedné klinické studii se prokázal srovnatelný účinek Traumaplantu s gelem s obsahem diclofenacu.
Velice dobře je hodnocen bezpečnostní profil přípravku, jeho užívání není věkově omezeno. Přípravek hodnotíme velmi příznivě. Nicméně kvůli chybějícím kritériím ho neřadíme do hodnocení. Pokud tedy preferujete účinné bylinné řešení vašich problémů, rozhodně sáhněte po Traumaplantu.