Jaké jsou jednotlivé vaginální formy a pravidla jejich používání? Pro lepší přehled

Pro správnou aplikaci vaginálních přípravků existují doporučené postupy. Vaginální přípravky by se neměly užívat během menstruace ani těsně před ní. Během těhotenství by se neměly používat aplikátory nebo jen po poradě s lékařem. Aplikátory je nutné čistit po každém použití teplou vodou. Léčba obou sexuálních partnerů předchází vzniku možné reinfekce.

Přinášíme přehled, jak by měly být dle doporučení lékárníků používány jednotlivé formy.  U jednotlivých přípravků dle příbalové informace se mohou postupy mírně lišit.

Vaginální tablety a globule by se měly zavádět večer před spaním hluboko do pochvy. Až do její horní části pochvy. A to v poloze na zádech s pokrčenými koleny. Vždy tablety nebo kapsle aplikovat pomocí aplikátoru, pokud je součástí balení. Tableta se vloží do aplikátoru, navlhčí se vodou a zavede se co nejhlouběji do pochvy. Lehkým stisknutím pístu se daná forma uvolní do pochvy. Aplikátor se vysune a očistí se vždy proudem teplé vody. Je-li aplikátor součástí každé tablety, po použití se vyhodí.

Vaginální krémy. Před aplikací se našroubuje otevřená tuba na přibalený plastový dávkovací aplikátor a naplní se až po značku. Aplikátor se vloží hluboko do pochvy a tlakem na píst se vypudí dávka.

Vaginální výplachy se provádí rozpuštěním prášku nebo granulátu v předepsaném objemu vody. Výplachy se provádí pomocí čistého a suchého irigátoru přímo z jednorázové lahvičky s aplikátorem nejlépe vleže ve vaně, případně na WC.

 

Přehled volně prodejných lokálních vaginálních přípravků dostupných na českém trhu

Pozn. nejedná se o kompletní seznam jednotlivých dostupných balení

 

Název léku
Forma  
CANESTEN GYN 1 DEN
tablety
Clotrimazol AL tablety
Jenamazol krémy
Rosalgin Easy roztok
Rosalgin granulát na přípravku roztoku
CANESTEN Combi Pack
tableta + krém

 

Pošlite tip na tento článok svojim blízkym