Jak si vybrat přípravek na žíly

V České republice trpí na chronickou žilní nedostatečnost v různém stadiu (oteklé a těžké nohy, křečové žíly, bércové vředy apod.) více než polovina dospělé populace. Léků pro toto onemocnění je dostupných v lékárně celá řada. Liší se svým složením a také cenou. Pharmatest si dal za úkol udělat svým čtenářům jasno a vyhodnotil volně prodejné dostupné přípravky na žíly objektivně a podle aktuálních vědeckých poznatků a doporučení.

1. Vybírejte podle účinnosti

Všechny volně prodejné přípravky na žíly jsme hodnotili rovnocenně, na základě medicíny založené na důkazech. Vycházeli jsme z mezinárodních odborných doporučení v léčbě chronické žilní nedostatečnosti.

Jako nejúčinnější hodnotíme v této kategorii přípravky obsahující kombinaci diosminu a hesperidinu (ve formě mikronizovaných flavonoidů).

KOMBINACE DIOSMIN A HESPERIDIN = první volba

  • Velmi podrobně zdokumentovaný klinický účinek mají látky diosmin a další flavonoidy, z kterých má v přípravcích nejvyšší obsah hesperidin. Do kategorie flavonoidů se řadí i samotný diosmin.
  • U těchto přípravků je charakteristická tzv. mikronizace. Jedná se o proces, kterým se výše popsané látky pro jejich lepší vstřebatelnost a využitelnost v organismu zmenšují řádově na jednotky mikrogramů.
  • V ČR  jako volně prodejný přípravek s kombinací diosminu a hesperidinu ve formě  mikronizovaných flavonoidů je dostupný pouze jediný přípravek – DEVENAL (60 tablet). Z volně prodejných přípravků obsahujících mikronizovaný diosmin jsou k dispozici DIOZEN (30, 60, 120 tablet) a OSMIGEN (30 tablet).

 

OSTATNÍ PŘÍPRAVKY

Síla účinku těchto přípravků je v porovnání s první skupinou přípravků výrazně nižší. Jedná se o tradičně užívané přípravky na přírodní bázi, které mají v určitých indikacích své opodstatnění, avšak co se týče síly doporučení a úrovně důkazů účinnosti, nemohou se vyrovnat s přípravky s obsahem mikronizovaných flavonoidů nebo samotného diosminu.

Patří sem následující přípravky: Ascorutin 50 tablet, Aescin-Teva 30 a 90 tablet, Glyvenol 60 kapslí, Venoruton Forte 30 a 60 tablet, Venoruton 50 kapslí, Cilkanol 30 kapslí.

 

2. Hledejte kombinaci 2 látek diosminu a hesperidinu

Jak jsme zmínili již v úvodu tohoto článku je dle mezinárodně uznávaných odborných doporučení nejúčinnější látkou pro léčbu chronické žilní nedostatečnosti kombinace diosminu a hesperidinu (ve formě mikronizovaných flavonoidů) s nejvyšší kvalitou důkazů. V ČR je v této kategorii dostupný jediný volně prodejný přípravek s obsahem diosminu a hesperidinu – Devenal. Samotný diosmin má podle mezinárodních doporučení v léčbě chronické žilní nedostatečnosti slabší doporučení a nižší úroveň důkazů.

 

3. Nezapomínejte na cenu

Při chronickém žilním onemocnění je velmi důležité užívat přípravky dlouhodobě. Na motivaci pacienta má proto vliv samozřejmě i cena samotného přípravku.

Jednotlivé přípravky jsem tedy hodnotili i z pohledu cenové výhodnosti. Vzali jsme do úvahy jednotlivá dostupná volně prodejná balení a počet tablet nebo kapslí, které je nutné denně užívat. Cenu balení jsme potom přepočítali na denní dávku. Řešeno jednoduše: Kolik Kč tedy zaplatí pacient denně, když bude lék užívat přesně podle pokynů v příbalovém letáku.

Vždy záleží na cenových akcích v lékárně nebo na internetu, dlouhodobě je však cenově nejvýhodnějším balením Devenal 60 tablet.

 

 

Pošlite tip na tento článok svojim blízkym