Jak léčit alergickou rýmu?

Léčba alergické rýmy jako takové zahrnuje pochopitelně celý výčet přípravků různých farmakologických skupin pro celkovou léčbu a prevenci. Naším cílem je zaměřit se jak pacient může využít při samoléčbě alergické rýmy (resp. alergického zánětu spojivek, pozn. připomeňme si, že slzovody jsou anatomicky propojeny s nosní sliznicí) volně prodejné přípravky. V terapii rýmy se uplatňují i látky s jiným mechanismem účinku, které se podávají lokálně nebo celkově. Mezi lokální se navíc řadí různá mukolytika, antitusika, fytofarmaka obsahující slizy, hořčiny, silice a saponiny, která rozpouštějí sekret z nosu a podávají se ve formě kapek do úst nebo tablet.

Z celkových volně prodejných léčiv nesmíme zapomenout ty, bez kterých se alergik v sezóně neobejde většinou ani jeden den.

 

Účinná látka Přípravek Galenické formy Mechanismy účinku
loratadin Claritine tabletky, sirup snižují začervenání a otok sliznic, pálení a svědění v nose, jsou indikované převážně v terapii alergické rýmy
cetirizin

 

 

Analergin tabletky
Zodac tabletky, sirup, ústní kapky
Zyrtec tabletky, ústní kapky
levocetirizin Analergin Neo tabletky
Xyzal tabletky, ústní kapky

 

U volně prodejných kapek hrají významnou roli antihistaminika. Jedná se o látky, které se uplatňují především v léčbě rýmy alergického původu. Představují však i pomocnou léčbu při rýmě infekční.

 

Přehled:

Účinná látka Další látka Přípravek Galenické formy Další indikace
dimethinden fenylefrin Vibrocil nosní kapky, nosní sprej, nosní gel pomocná léčba zánětu střední ucha, chirurgie nosu
azelastin Allergodil nosní sprej, oční kapky
levocabastin Livostin nosní sprej, oční kapky

Vystačíme si se samoléčbou?

Pokud dochází v průběhu 5 denní léčby ke zhoršení nebo potíže přetrvávají 10 dní, je nutné doporučit bezodkladné vyšetření lékařem. Mezi zcela jasné důvody pro návštěvu lékaře je otok v okolí očí nebo erytém vyskytující se v této oblasti, poruchy vidění, těžká bolest, především jednostranná v oblasti čela. Často tato bolest vyzařuje v průběhu hlavového nervu nebo jsou indikací k návštěvě lékaře známky meningeálního dráždění, kdy pacient není schopen určitého specifického pohybu. Varovnými příznaky, které mohou rovněž svědčit pro komplikovaný průběh, jsou horečka, časté krvácení z nosu, tvorba krust v dutině nosní či kakosmie neboli vnímání nepříjemných zápachů.

 

Nebezpečí spojená s užíváním dekongestantů (dekongestiv)

Nosní kapky z kategorie dekongestiv obsahují látky, které způsobují zúžení cév. Otok v nose splaskne, nos se zprůchodní, přebytečný sekret může odtéci. Pokud ale kapky s obsahem dekongestiv používáme příliš často nebo více než 7 dní, jejich účinek se zkracuje až postupně vymizí. Nosní sliznice nedokáže už na kapky reagovat a neprůchodného nosu už se nedokážeme zbavit.

Z toho důvodu se doporučuje, aby byly nosní kapky používány v intervalu ne delším než 7 dní u dospělých a 3 dny u dětí. Sedm dní trvá většinou běžná rýma. Nevadí, když doporučenou dobu překročíme. Dnešní kapky jsou dokonce šetrnější, takže závislost na kapkách už se nevypěstuje tak často. Pojem sanorinismus, který značí zmíněnou závislost na užívání nosních kapek, vznikl v době, kdy se používal pro splasknutí nosní sliznice především sanorin. Lidé, kteří si závislost skutečně vypěstovali, užívali přípravky celé měsíce, někteří dokonce roky. V některých případech používali sedmero druhů kapek během jednoho týdne.

Pokud už pacient k sanorinismu dopracoval, jeho léčba spočívá v přípravcích s obsahem kortikoidů. Ty uleví od obtíží a současně hojí poničenou tkáň. Pokud léky nepomáhají, přistupuje se k mukotomii, chirurgickému zákroku, při kterém je odstraněna nadbytečná část nosní sliznice. Klasicky skalpelem, nebo pomocí laseru. Někdy ale sliznice znovu doroste a zákrok je třeba po čase zopakovat.

 

 …a nakonec. Už jste slyšeli o SIT?

Prvním přikázáním každé alergie, včetně alergie, která postihuje dýchací cesty, je vyhnout se alergenům, o kterých víte, že oni jsou ty viníci. Abychom se však alergii mohli bránit dostatečně, nestačí pouze podávání léků. Velkým pomocníkem pro boj s alergeny je imunoterapie. Celým názvem specifická imunoterapie. Hovoří se o hyposenzibilizaci nebo (alergenové) specifické imunoterapii. Funguje velmi dobře, například při boji s alergií na travní pyly.

Jejím smyslem je podávání injekcí s mikrogramovým množstvím dotčeného alergenu pod kůži nebo v podobě přípravků, jako tekutý roztok, který se nechá rozpustit pod jazykem, nebo v některých případech dokonce tablet, které se pod jazykem rovněž rozpouštějí.

SIT musí být používána pravidelně a obvykle tři roky. Může být použita v léčbě alergie na pyl, roztoče z domácího prachu nebo při alergii na plísně. SIT se kombinuje dále s antihistaminiky a kortikoidovými přípravky pro lokální a celkové užití.

 

Pošlite tip na tento článok svojim blízkym