Porovnání – léky na poševní záněty

U volně prodejných léků na poševní záněty jsme jako rozhodující kritérium zvolili rozsah působení, tedy co nejširší spektrum antimikrobiálního účinku. Toto kritérium jsme doplnili o sledování, zda lze přípravek použít jen vnitřně nebo i zevně. Pro úspěšné zaléčení  je vždy doporučované kombinovat vnitřní použití do pochvy s vnějším použitím na vulvu a také zaléčení sexuálního partnera. Přihlédli jsme též k možnosti užívání během těhotenství a kojení a opět jsme spotřebitelům ukázali cenové rozdíly.

Celkovým vítězem kategorie  se stal přípravek Rosalgin Easy. Jako jediný obsahuje účinnou látku benzydamin hydrochlorid, která má nejširší spektrum působení na infekce jakéhokoliv původu. Navíc lze Rosalgin Easy používat vnitřně i zevně, a to včetně období těhotenství a laktace. Rosalgin Easy je doporučen i Českou gynekologickou aporodnickou společností pro terapii vulvovaginitid. Patří však k nejdražším hodnoceným lékům.

Za Rosalginem Easy se umístil Canesten 500 mg Combi pack s krémem. Oproti vítězi má sice účinná látka Canestenu (klotrimazol) užší spektrum účinku  a to jen na některé bakterie a mykózy, avšak nabízí jednodušší aplikaci – jen jednu tabletu zavedenou do pochvy doplněnou o léčbu krémem zevně. Oba přípravky, Canesten 500 mg i Rosalgin Easy, jsou určeny ženám a dívkám starším 15 let.

Od 12-15 let jsou pak indikovány Clotrimazol 100 mg a 200 mg a Jenamazol 20 g, z nichž doporučujeme Clotrimazol 200 mg pro nejkratší a tím i nejpohodlnější léčbu a také pro jednoduchou aplikaci tablety do pochvy.

Rosalgin Easy  vaginální roztok 5 x 140 ml

Účinnost:
Cena za balení: 289,33 Kč
Cena za denní dávku: 115,73 Kč

Rosalgin Easy je nepochybně první volbou mezi přípravky na léčbu poševních zánětů. Oproti ostatním hodnoceným přípravkům má v něm obsažená účinná látka (benzydamin hydrochlorid) nejširší spektrum účinku na poševní infekce jakéhokoliv původu, a tím i vyšší pravděpodobnost úspěchu v léčbě a zaléčení. Žena si tak ušetří cestu ke gynekologovi. Výhodou je, že se používá vnitřně i zevně. Není kontraindikován během těhotenství a kojení. Během těchto období se však před použitím doporučuje konzultace s gynekologem. Benzydamin hydrochlorid také prokazuje minimální vstřebatelnost přes poševní sliznici, a tím nevykazuje ani žádný systémový účinek. Ve svých doporučeních pro terapii vulvovaginitid se na něj odkazuje Česká gynekologická a porodnická společnost. Rosalgin Easy výplach působí už po 20 minutách. Tím dokáže i rychle odstranit nepříjemné pocity svědění a pálení, které vulvovaginitidu doprovázejí. Dokáže úplně potlačit patogenní mikroorganismy, a tím vykazuje i poměrně rychlý léčebný účinek už za 3-4 dny. To vše je také "vykoupeno" vyšší cenou.

 • nejširší spektrum účinku na poševní infekce jakéhokoliv původu
 • používá se do pochvy i vně
 • působí už po 20 minutách
 • je možné užívat během těhotenství i kojení
 • nejvyšší cena ze všech hodnocených přípravků
2

Canesten Combi pack  vaginální tableta 500 mg a krém 20g

Účinnost:
Cena za balení: 256,67 Kč
Cena za denní dávku: 256,67 Kč

Canesten Combi Pack nabízí stejně jako Rosalgin kombinaci vnitřního a vnějšího užití a tím i vyšší úspěšnost léčby, respektive zaléčení infekce. Oproti vítězovi kategorie však obsahuje účinnou látku (klotrimazol) s užším spektrem účinku pouze na mykózy a některé druhy bakterií a pomalejším nástupem účinku. Po vítězi se jedná o druhý nejdražší hodnocený lék. Kombinaci vaginální tablety a krému doporučujeme oproti samotné tabletě z důvodu léčení celkových příznaků, které nezahrnují samotnou infekci poševní sliznice, ale rovněž zánět vulvy, ženských vnějších pohlavních orgánů. Zánět se projevuje svěděním, pálením, často otokem a zarudnutím. Z pohledu komplexnosti léčby a maximálnímu zabránění recidiv (tedy návratu onemocnění), je proto důležité léčit i tyto partie, u kterých samotná vaginální tableta nestačí.

 • nabízí kombinaci použití do pochvy a vnějšího použití, a tím i pravděpodobně vyšší úspěšnost léčby
 • užší spektrum působení než u vítězného produktu (užší spektrum účinku)
 • vhodný až od 15 let věku
 • patří k nejdražším hodnoceným přípravkům
3

Canesten GYN 1 den  vaginální tableta 500 mg

Účinnost:
Cena za balení: 234,33 Kč
Cena za denní dávku: 234,33 Kč

Canesten vaginální tablety 500 mg mají pro uživatelky velkou výhodu. Jedna tableta obvykle stačí pro vyřešení potíží. Účinná látka klotrimazol nemá v porovnání s vítězem kategorie tak široké spektrum účinku, nemusí být dostatečně účinná v případě, kdy se může jednat o infekci smíšenou, tj. mykotického a bakteriálního původu. Často se také v případě infekcí jedná o vulvovaginitidy, u kterých je vhodnější i léčba vulvy, pomocí krému, proto raději doporučujeme kombinaci s krémem v podobě Canestenu Combipack.

 • stačí užívat 1 den
 • vhodný až od 15 let věku
 • užší spektrum působení než u vítězného produktu
4-5

Clotrimazol AL  vaginální tableta 3 x 200 mg

Účinnost:
Cena za balení: 93,67 Kč
Cena za denní dávku: 31,22 Kč

Clotrimazol obsahuje stejnou účinnou látku jako lépe hodnocený Canesten 500 mg, avšak v nižším množství, je proto nutné jej užívat 3 dny oproti jednomu dni u Canestenu 500 mg. Výhodou Clotrimazolu je možnost užívání dívkami již od 12 let. Všechny přípravky na 1.-3. místě jsou indikovány až ve věku od 15 let.

 • vhodný už od 12 let věku
 • kratší doba užívání (3 dny)
 • patří mezi nejlevnější hodnocené přípravky
 • užší spektrum působení než u vítězného produktu
4-5

Jenamazol 2 %  vaginální krém 20 g

Účinnost:
Cena za balení: 122,67 Kč
Cena za denní dávku: 30,67 Kč

I Jenamazol obsahuje stejně jako všechny hodnocené přípravky účinnou látku klotrimazol (s výjimkou vítěze Rosalginu Easy), avšak ve formě krému. Krém může být některými ženami obtížněji aplikovatelný, je nutné jeho přesné odměření a opakované zavádění do pochvy.

 • vhodný už od 12 let věku
 • kratší užívání (3 dny)
 • krém může být u někoho hůře aplikovatelný
 • užší spektrum působení než u vítězného produktu