Jaká by měla být optimální samoléčba při řešení zánětů pochvy

Z pohledu samoléčby mají výhodu volně prodejné přípravky, které kombinují formy aplikované přímo do pochvy a krémy, které se aplikují zevně na okolí vulvy. Při léčbě je aplikace hluboko do pochvy pro vyléčení naprosto zásadní. Lokální krémy navíc slouží i pro vyléčení sexuálního partnera, který aplikuje prostředek na žalud a předkožku. Jedná se o kombinované přípravky.

Další důležitou vlastností by mělo být široké spektrum, kdy je léčivo schopné léčit vulvovaginitidy jakéhokoliv původu. Takové spektrum splňuje pouze benzydamin chlorid. Tyto vlastnosti byly stěžejní pro testování v našem Pharmatestu a z toho důvodu obsadily i první dvě místa.

Pokud si to shrneme, slouží pro volný prodej a léčbu vaginálních infekcí léky klotrimazol a benzydamin chlorid.

Klotrimazol je gynekologické antimykotikum a antiseptikum. Klotrimazol zastavuje tvorbu látky ergosterolu u hub, jako jsou plísně a kvasinky, což vede k poškození membrán jejich buněk. Tím se stává buňka více propustnou a postupne zahny. Klotrimazol má široké spektrum antimykotické aktivity proti různým houbovitým organismům.

Benzydamín hydrochlorid je léčivo patří mezi nesteroidní antiflogistika. Při lokální aplikaci vykazuje silný analgetický, protizánětlivý a antiexsudativní účinek, zmírňuje bolesti spojené se zánětem fyzikálního, chemického nebo mikrobiálního původu. Také byl prokázaný antimikrobiální účinek (grampozitivní bakterie, plísně apod.) a lokální anestetický účinek.

A co další antimykotika?

Užívání ostatních antimykotik je vázáno na lékařský předpis. Většinou se užívají, pokud nebylo možné zvládnout infekci v rámci samoléčby. Při a po léčbě je však třeba dodržovat i určitá režimová opatření a hygienické návyky. Prevencí je absence sexuální promiskuity, účinná léčba nemocí jako cukrovka, posílení imunitního systému a zvážení nežádoucích účinků systémově podávaných kortikosteroidů.

Pošlite tip na tento článok svojim blízkym